Karičky


Snad není třeba představovat typický, původem východoslovenský, dívčí kolesový tanec. Na Moravu se dostal už v pozměněné formě, kdy se místo původních vydupáváných kroků při zpěvu písní vložily taneční prvky z čardášů a různých obměn některých prvků z cifer mužského verbuňku. V takové formě se zažily karičky i v programech folklórních souborů.
Na zábavách při cimbálu i na hodech je tento dívčí taneční projev velice oblíbený, ale mnohdy je nouze o slova a další písně, při kterých se dají karičky tancovat. Proto jsem s pomocí přátel, z nichž většina je z mého kmenového souboru, sepsala 32 kariček, známých i neznámých.

Velká část z nich vznikla na základě poslechu a následného přepsání, proto se omlouvám za případné chyby v textu, které jsem se snažila opravovat pomocí východniarských slovníků (Slovensko - Šarišsko - Zemplínsko - Spišský slovník a Šarišský slovník), avšak ne vždy se to podařilo.
Pokud budete mít někdo nápad, připomínku, upozornění, další karičku nebo cokoliv týkající se tohoto projektu, napište mi.

Zde je seznam písní, které jsou v souboru obsaženy:

Zde jsou karičky ke stažení ve formátu .doc


Ziidgaa 2004